Facebook Virüsünü Nasıl Silerim ?

/Facebook Virüsünü Nasıl Silerim ?

Facebook Virüsünü Nasıl Silerim ?

facebookvirus

Merhaba arkadaşlar,

Yep yeni bir facebook virüsü ile karşı karşıyayız. Bu sefer ki virüs bize bir reklam tıklatıyor veya sayfa beğendiriyor öncekilere göre biraz daha zararsız da olsa, arkadaş listenizdeki tüm kişilere sizin adınıza aynı mesajı gönderiyor. 

Örneğin;

“Kanka , bu sen misin ?”http://goo.gl/5IjDB0 UEvknr,”

“Şu rezilliğe bak ? http: //goo.gl/ NEc eT0 ij LxfR,”

“Galatasaray-Fb maçı ? http:// goo.gl/ NEc eT0 ijLxfR,”

“Facebook profilinize kim baktı?”,

“Sizi engelleyenleri görün”,

“Yetenek sizsiniz’e katılın” 
gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.
Mesajda ki linki tıkladığımızda otomatik olarak “dl.dropboxusercontent. com” adlı bir siteden bir dosya indiriyor ve sistemimize kuruyor. Bu virüsün çalışma prensibi daha önceki Facebook virüsleriyle tamamen aynı olup. Kullandığınız tarayıcıya eklenti olarak kuruluyor.
Siz bunu farkedip silseniz bile bazıları uyanıklık yapıp kurulan eklentiyi Windows dosyasına silindiğin de kendini yeniden kurması için yedekliyor. Virüsün bulaşmasının tek yolu bu değil elbette. Facebookta izin verdiğimiz herbir uygulama aslında virüs tehditi taşır, çünkü izin verilen uygulama sizin adınıza her işi yapabilir. Sonuçta izin vermişsiniz. O yüzden kullanmadığınız ve gereksiz gördüğünüz uygulamaları “Facebook Uygulama Ayarlarından” kaldırın.
Neyse gelelim çözüme;
1) Gizli dosya ve klasörlere erişim izni verelim.
Windows 8 İçin ; (İşlem Numaralarını Sırasıyla Yapalım)
viruscozum_1
Windows 7 ve XP (İşlemler Aynıdır) İçin ; (İşlem Numaralarını Sırasıyla Yapalım)
viruscozum_2
viruscozum_3
viruscozum_4
2) Kullandığımız tarayıcılara yerleşen eklentileri kaldıralım. (Bu işlem her işletim sisteminde aynı olduğu için ayrı ayrı gösterilmedi.)
viruscozum_5 viruscozum_6 viruscozum_7 viruscozum_8 viruscozum_9 viruscozum_10
Buradan sonra dosya yol isimlerinde değişiklik olmadığı için resimle göstermeyeceğim.
Google Chrome İçin Dosya Yolu : “\Google\Chrome\User Data\Default\extensions”
Yandex İçin Dosya Yolu : “\Yandex\YandexBrowser\User Data\Default\Extensions”
Bu İki Klasör İçindeki Tüm Dosyaları Tamamen Silin.“(Shift+Del)”. İşlem bi kısma burada sona eriyor ama başta dediğim gibi bazı virüsler kendini yedekliyor.
3) Virüs genelde “FlashPlayer” olarak gösterildiği için genellikle “Windows” Klasörünün Altında “AdobeFlash” Adlı bi klasörde Saklanır. Açıp baktığınızda zaten virüs olduğu anlaşılıyor. Bunuda Tamamen Siliyoruz.
4) Son olarak Başlat” tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne “regedit” yazın. “Regedit”’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden “Hkey_local_machine-software > policies > Google > Chrome >” seçeneğini takip edin.- Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacaktır.- Bu dosyaları silelim.(NOT: Bu kısımda sorumluluk kullanıcıya aittir.)
5) Son olarak sağlam bir antivirüs programı kurarak sistemini güvene alabilirsiniz. Kolay gelsin..
By | 2014-04-08T05:35:53+00:00 Nisan 8th, 2014|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment